ročník
2020

4. ročník pro Katku

Katka (31) je maminka ročního Radečka, která trpí od narození cystickou fibrózou (CF), což je závažné dědičné onemocnění postihující zejména dýchací a trávící systém. Nemocní s CF potřebují intenzivní léčbu každý den po celý svůj život. CF je v současnosti bohužel nevyléčitelná.

Cystická fibróza se projevuje opakovanými infekcemi dýchacích cest, které postupně způsobují trvalé poškození plic. Nemocným se tvoří hustý hlen, ve kterém se dobře usídlují bakterie. Tyto bakterie jsou pro zdravé lidi neškodné, pacientům s CF však způsobují chronické infekce, které mohou vést až ke smrti.

Co Katka potřebuje? DÝCHAT, ABY MOHLA ŽÍT

Pro nás je dýchání zcela přirozené, ale není tomu tak u Katky. Aby mohla dýchat, musí několik hodin denně inhalovat a dechově rehabilitovat. I přes nepřetržité užívání několika druhů antibiotik, vitamínů a trávících enzymů má velmi silné záchvaty kašle, které jsou vyčerpávající již pro tak namáhaný organismus. Pro představu, Katka v současnosti denně užívá 4 druhy antibiotik.

Když je Katce nejhůř, podívá se na Radečka, kterému chce být mámou na plný úvazek, chodit s ním na hřiště, jezdit na kole, hrát si s ním, a hlavně ho vidět vyrůstat.

A v tomto jí může pomoci speciální vibrační vesta s vysokofrekvenční hrudníkovou stěnou, která velmi napomáhá s dechovou rehabilitací. Vibrováním vesty dochází k uvolňování hlenu ze stěny dýchacích cest, a tím k jejich snazšímu čištění. Vzhledem k nedostupnosti přenosné vibrační vesty v České republice jsou náklady na její pořízení nemalé a zdravotní pojišťovny tyto náklady spojené s jejím pořízením nehradí. Celková částka na pořízení přenosné vibrační vesty je ve výši ca 20.000 USD (500.000 Kč).

Výsledky najdete zde